Klávesové zkratky na tomto webu - rozšíření přejít na menu na úvodní stranu

Přišla z moře

vloženo 30. května 2013, štítky: Co se děje

začíná takto...

Byl bych dal veškerý výdělek ze své roční stáže za to, abych ji viděl v té vodě na vlastní oči, a ne jen ze záběrů kamer hlídajících pláž. Jak připlavala na mírných vlnách, stoupla si na dno, šla po něm několik metrů a pak se zastavila. Tohle nezaznamenaly ani kamery; nespatřil to nikdo. Když ji zaměřilo jedno otáčející se elektronické oko a pak druhé, už tam byla. Stála tam. Kdyby byly vlny toho rána silnější, namístě by nevydržela, ale pohyb solného roztoku francouzsky zvaného la Manche (Rukáv) a anglicky The English Channel (Anglický Kanál) byl po bouřce tak líný, že vydržela stát bez pohnutí dvacet dva minut, než si pro ni přišel dozorce pláže. Proč mu to trvalo tak dlouho, nedokázal pak vysvětlit, ale zaznělo podezření, že prostě spal. Na pláži bylo zatím jen pár lidí. Když na ni dozorce promluvil, pohlédla na něj v nevěřícném úžasu. Neřekla ani slovo.

Když jsme pak psali tu reportáž, Trevor mi řekl, že Kanál se bretonsky řekne Mor Breizh. Uvízlo mi to v hlavě, protože člověku jako já ten název nutně připomíná česká slova „moře“ a „břeh“. Dvě slova, jež k sobě patří, ale nikdy nemůžou znamenat obojí. Buď jedno, anebo druhé. A přesto: Moře Břeh. Jako byste mostu dali název Řeka nebo řece Most.

Doktorka Fitzwilliamová pak tvrdila, že by se nikdo nepostavil do studené vody a vydržel tam trčet kdovíjak dlouho -- právě to je podle ní přesvědčivým důkazem, že dívka svůj vyšinutý stav nehraje. Jak se tam ale ocitla, to Beryl Fitzwillamová nezkoumala ani ji to nezajímalo. Jen přidala poznámku, že by člověk, který není na něco takového trénován, uplaval v moři víc než dva kilometry. Namítl jsem, že po noční bouři bylo moře ráno nezvykle klidné a že, pokud si nevšimla, jevilo se celé jaro velmi teplé a začátek léta je skoro tropický.

Pokývala hlavou a vyslovila zvláštní věc: „Možná chtěla doplavat do Anglie, ale nenašla tu Anglii, kterou znala. A ztratila z toho řeč.“

Zapochyboval jsem, zda je doktorka Fitzwillamová jako policejní psychiatr tak docela na svém místě.

„Ale odkud by plavala?“ dumala nahlas lékařka. „Až z Franice? Tomu přece nevěříte?“

...


Furmulář pro přidání komentáře k článku

Vložte komentář:

mail se nezobrazuje
Napište slovy číslovku 10

Miloš Urban

Miloš Urban

Miloš Urban se narodil r. 1967 v Sokolově. Část dětství prožil na československé ambasádě v Londýně. V letech 1982-86 studoval na gymnáziu v Karlových Varech. Poté vystudoval moderní filologii (zaměření na literaturu) na katedrách anglistiky a nordistiky na FF UK v Praze (1986-92) a rok pobyl na stáži na Oxfordské univerzitě. Od r. 1992 do r. 2000 pracoval jako redaktor v nakl. Mladá fronta. Od r. 2001 vykonává podobnou práci v Argu. V současnosti žije v Praze.