Klávesové zkratky na tomto webu - rozšíření přejít na menu na úvodní stranu

Zelený dopis z FB...

vloženo 09. června 2011, štítky: Co se děje

... od Jana Zahradníčka. Zelený román se ještě čte a prožívá, to mi dělá radost. Zde ukázka z dopisu...

Kamarád Marek Bistranin mi občas předčítá z Vašich knížek a v jeho podání mě moc bavěj, nicméně sám bych se do nich asi nezačetl. Ale Hastrmana mi vnutil, když jsem mu přiznal, že jsem koupil pozemek v Heřmánkách a navíc ještě strmou a vlhkou rokli těsně pod Vlhoštěm (teda - jak mě Marek opravil - pod Vlhoští).

Já v tomhle kraji vyrostl, vlastně víc severně - kolem Ploučnice, v Kummeru, v Lužických horách. Toulal jsem se tu všude možně a i v dospělosti se pořád vracel, protože tak krásnou krajinu jsem jinde nanašel. Mnohokrát jsem vylezl na všechny zdejší majáky - Ralsko, Bezděz a Klíč - akorát na Vlhošť jsem pořád koukal nevědomě jednom z dálky; ynal jsem to jen trochu kolem Holanských rybníků. Až nedávno, když jsem se začal rozhlížet, kde se usadím, jsem tuhle nejkrásnější část Máchova kraje objevil a zamiloval se do ní.

První část Hastrmana jsem si pěkně užil (a nejednou vzpomněl na Máchovy Cikány, což je asi moje nejmilejší knížka o mém kraji), před chvílí jsem ji dočetl a vrhnul se na druhou. Ta mě ale udeřila jako pěst do břicha. Jsem duše paranoidní a k myšlenkám na apokalypsu nemám nikdy daleko.

Před dvěma lety jsem strávil noc na Ronově, brzo ráno vstal a viděl pod sebou tu krásu. Sešel jsem do údolí, vystoupal k sokolímu hnízdišti na Vhlošti a bylo mi to jasné úplně jako tomu teroristovi z Vaší knížky: "Shlížím z ronovského hradu do vlhošťského údolí, jednoho z nejkrásnějších koutů poznatelného světa..."

Tak doufám, že bych udělal to samé co on, kdyby ten kraj chtěl někdo ohrozit. Až do dneška mě nenapadlo, že se Vlhošti mohlo kdy stát to, co Tlustci, Tachovu a Maršovskému vrchu.


Furmulář pro přidání komentáře k článku

Vložte komentář:

mail se nezobrazuje
Napište slovy číslovku 10

Miloš Urban

Miloš Urban

Miloš Urban se narodil r. 1967 v Sokolově. Část dětství prožil na československé ambasádě v Londýně. V letech 1982-86 studoval na gymnáziu v Karlových Varech. Poté vystudoval moderní filologii (zaměření na literaturu) na katedrách anglistiky a nordistiky na FF UK v Praze (1986-92) a rok pobyl na stáži na Oxfordské univerzitě. Od r. 1992 do r. 2000 pracoval jako redaktor v nakl. Mladá fronta. Od r. 2001 vykonává podobnou práci v Argu. V současnosti žije v Praze.