Klávesové zkratky na tomto webu - rozšíření přejít na menu na úvodní stranu

Pole a palisáda

Anotace

obálka knihy Pole a palisáda

Nová, ryze autorská verze pověsti o Libuši si z klasických předloh písemných i výtvarných, především z řeckých mýtů, vybírá ty prvky a motivy, jež slouží moderně vyprávěnému příběhu. Urban látku neironizuje a nedělá si z ní legraci, přesto ji zbavuje vlasteneckého patosu a modeluje z ní portrét silné, cílevědomé ženy, která dokáže nastoupit cestu k moci a dokonce vládnout, a pak se svých výsad důvtipně vzdá, aby dosáhla pocitu svobody a štěstí.

Poznámka: Příběh je českým příspěvkem do mezinárodního projektu Mýty iniciovaného britským nakladatelstvím Canongate, do něhož se již zapojilo 35 zemí světa a v němž vycházejí moderně převypravované mýty od autorů z celého světa.


Informace o knize

název: Pole a palisáda
podtitul: Mýtus o kněžně a sedlákovi
grafická úprava: Pavel Růt
nakladatelství: Argo
rok vydání: 2006 (1. vydání)
ISBN: 80-7203-783-8
počet stran: 129
rozměry: 13,5×20,5cm
vazba: vázaná

Zajímavé odkazy


Recenze

Urban, Miloš - Pole a palisáda

autor Tomáš Fojtík, Knihovnice.cz, hodnocení: 70%

S národním mýtem lze pracovat všelijak. Dá se ironizovat, dá se z něj vytvořit součást národního dědictví nebo součást například evropské civilizace. Ovšem nejzajímavější je mýtus převyprávět nebo ho uvést do moderního kontextu. Pole a palisáda je právě takovým volným převyprávěním základní české pověsti - O kněžně Libuši. pokračování recenze knihy Pole a palisáda


Koupit knihu se slevou 15%

Knihu Pole a palisáda můžete koupit u spřáteleného internetového knihkupectví KOSMAS.


Miloš Urban

Miloš Urban

Miloš Urban se narodil r. 1967 v Sokolově. Část dětství prožil na československé ambasádě v Londýně. V letech 1982-86 studoval na gymnáziu v Karlových Varech. Poté vystudoval moderní filologii (zaměření na literaturu) na katedrách anglistiky a nordistiky na FF UK v Praze (1986-92) a rok pobyl na stáži na Oxfordské univerzitě. Od r. 1992 do r. 2000 pracoval jako redaktor v nakl. Mladá fronta. Od r. 2001 vykonává podobnou práci v Argu. V současnosti žije v Praze.